Koncertek
2020.
November
11. 28. 19:00-21:30 Budapest, Fesztivál Szinház, Müpa, Cimbalomduó, A cimbalom nagymesterei, Balogh Kálmán és Lukács Miklós
“Ritkán ad koncertet Balogh Kálmán és Lukács Miklós Cimbalomduója, és akkor is mindig más programmal – így eleve különleges élményt kínálnak fellépéseik. Különlegest és lenyűgözőt, hiszen ha ritkák is szárnycsapásaik, „egymásba kapaszkodva” elképesztő magasságokba röppennek, jócskán felülemelkedve a különféle műfajokból vagy a hangszerükből adódó akadályokon. Az az önfeledtség, amellyel egymást inspirálva improvizálnak, ellenállhatatlan.
1987-ben az első magyar cimbalomversenyt Lukács Miklós a gyermekek, Balogh Kálmán a felnőttek kategóriájában nyerte meg. Klasszikus zenei tanulmányaik után Lukács a jazzben és a kortárs zenében, Balogh pedig a különböző népek folklórjában mélyült el, bizonyítva, hogy nincs olyan műfaj, amelyben ne adódna fontos hely a cimbalom számára. A kilencvenes években többször is felmerült, hogy közös munkával álljanak elő, de ahhoz, hogy e vágyuk teljesüljön, a FolkEurópa kiadó felkérésére volt szükség. 2009-ben így született meg a Négykezes cimbalomra című album, melyet 2011-ben bemutattak a koppenhágai World Music Expo nyitókoncertjén. 2015-ben Összehangolva címmel újabb albumot készítettek, és ugyanabban az évben másodszor is elkápráztatták a WOMEX közönségét, hiszen a vájtfülű szakmai közönség sem hallott még ahhoz hasonlót, ahogy két cimbalmos egyszerre viszi a prímet, együtt improvizál, vagy éppen rugalmasan kíséri a másikat. A Müpában sem lesz ez a csoda másként: vadonatúj szerzeményekre és a két Cimbalomduó-album legsikeresebb darabjaira egyaránt számíthatunk, megtoldva azokat a szabad improvizáció meglepetéseinek varázsával.”
Rendező: Müpa
The Grand Masters of the Cimbalom, Kálmán Balogh and Miklós Lukács, Cimbalomduo
“Concerts by Kálmán Balogh and Miklós Lukács’s Cimbalom Duo are a rare occurence. When they do take place, each show is different, meaning their every appearance is a truly unique experience. Not just unique, but also absolutely enthralling. They may not spread their wings often, but when they do they fly in ‘the grip of each other’, reaching incredible heights and soaring far beyond the limits of musical genres and their instruments. The freedom of their improvisation as they inspire each other with their playing is utterly unstoppable.
In 1987, Miklós Lukács won the children’s section of the first ever Hungarian Cimbalom Competition. Kálmán Balogh won the adult category. After studying classical music, Lukács went on to explore jazz and contemporary music, while Balogh delved into the folklore of various peoples, showing us that there is no genre where the cimbalom does not have a vital role to play. Though the idea of them working together had been brought up more than once in the 1990s, their wish only came true when they were signed up by the FolkEurópa record label. That led to the 2009 album Négykezes cimbalomra (For the Four-handed Cimbalom), which they showcased at the opening concert of the 2011 World Music Expo in Copenhagen. They made a new album, Összehangolva (Harmonised), in 2015, before going on to captivate the WOMEX audience for a second time. Never before had this expert crowd of music aficionados heard anything like it. The two cimbalom players led the dance together, improvising as a duo or deftly providing an accompaniment to the other’s lead. Their Müpa Budapest concert promises to be no less of a marvel. We can look forward to some brand new compositions alongside the most successful hits from the two Cimbalom Duo albums, interspersed with their astonishing and utterly magical free-form improvisations.”
Október
10.10. 17:00 Budapest, Rákóczi tér, Budapest Ritmo, Cimbalomduó koncert
“Nyilvános · Budapest Ritmo, Balogh Kálmán és további 3 ember szervezésében
/// Scroll down for English
Játékos jazz, népi dallamok és a klasszikus zene komplexitása fonódik össze finom, improvizatív dallamokban. Egyik ikonikus hangszerünk, a cimbalom modern változata Schunda Vencel József hangszerész műhelyében született – az ő munkája emelte fel a pedálcimbalmot a népzenéből a hangversenyzenekarok világába, és tette Ferenc József és Blaha Lujza kedvencévé. A cimbalomduó már önmagában kuriózum, de Balogh Kálmán és Lukács Miklós közös zenéjében két egyedülálló háttér, virtuozitás is találkozik – az biztos, hogy piacon még soha nem hallott performanszra számíthatunk a Budapest Ritmo Pikniken.
A Budapest Ritmo a főváros legnagyobb világzenei fesztiválja, amely mindig felfedezésre késztet. A Budapest Ritmo Piknik idén is meglepetésekkel készül: ezúttal nem csak azzal, hogy a hazai világzenei színtér legjobb fellépőit kínálja, hanem a járvány kényszeréből előnyt kovácsolva a város olyan pontjait avatja koncerthelyszínné, amelyekre ezután már máshogy fogunk nézni. Pezsgő, barátságos, biztonságos új helyszíneken találkozhatsz katartikus formációkkal és korábban sosem hallott előadásokkal.
Nyisd ki a füled, találkozzunk a Ritmo-n!
/// English
Cimbalom, the iconic instrument of Hungarian folk music was first created by Vencel József Schunda – an instrument so impressive it made it into the court of emperor Franz Josef and even the Met’s collection. A duo of cimbaloms is in itself a rarity, but Kálmán Balogh and Miklós Lukács elevate the sound of this instrument to a whole new plane. In their improvisations they combine playful jazz, familiar folk melodies, and complex classical compositions. Giants like them playing at the city market will definitely be a once in a lifetime performance.
Budapest Ritmo is the city’s greatest world music festival. This year we welcome you with fresh discoveries and the very best of the Hungarian jazz, latin, folk and Gipsy music scene. Join us at brand new locations with a buzzing atmosphere, friendly faces, and safe concert environment. Enjoy unique ensembles and once-in-a-lifetime performances exclusive to Budapest Ritmo Piknik.
Come and experience the magic again in 2020!”
Szeptember
09.05. 18:00 Komárno, 10. Kút Fest. Nem megyünk az utazási korlátozás miatt!
09.19. 20:00 Fonó Budai Zeneház Balogh Kálmán – Lukács Miklós Cimbalomduó
09.20. 19:00-20:30. Szüreti Szemezgető, Szekszárd Vármegyeháza, Balogh Kálmán & Gipsy Cimbalom Band feat Branka
09.22. 19:00. Háló Közösségi és Kultúrális Központ, Budapest, Semmelweis u. 4.
Balogh Kálmán & Gipsy Cimbalom Band feat Branka koncert
09.23. 19:00. Belvárosi Művészeti Napok, Aranytíz Kultúrház, Budapest, Adagio produkció
A belépés ingyenes, de regisztrációhoz kötött!
09.26. 20:00 Budapest, Jedermann kávéház, Balogh Kálmán – Lukács Miklós Cimbalomduó
Augusztus
16. 19:00 Siófok, Kálmán Imre Kulturális Központ, Zene a zöldben
Balogh Kálmán és Bognár Szilvia
20. 16:00 Mesterségek Ünnepe, Budapest, Budai vár, – FolkTREND! – a hagyomány a régi, a stílus új – Divatbemutató a Hungarikumok és a tradicionális motívumok jegyében – népzenei kísérettel
20. 20:00 Városmajori Szabadtéri Színpad
Esszencia Produkció és Barátai koncert – Előzenekar: Várkonyi Csibészek – INGYENES!
Az Esszencia zenekar tagjai:
Lakatos Róbert – klasszikus brácsa, hegedű
Bognár Szilvia – ének
Balogh Kálmán – cimbalom
Kováts Gergő – tenor-, szopránszaxofon
Hanusz Zoltán – népi brácsa
Bognár András – nagybőgő
Vendégművészek:
Herczku Ágnes – többszörös Fonogram- és eMeRTON-díjas, valamint Liszt Ferenc-díjas énekes előadóművész
Berecz András – Kossuth-díjas énekes és előadóművész
Grecsó Krisztián – József Attila-díjas költő, író, dalszerző
21. 20:00 Debreceni Virágkarnevál, Balogh Kálmán & Gipsy Cimbalom Band feat. Branka
2019
December
12.01. 19:00. Müpa, Fesztivál Színház, Cimbalomgála
“A cimbalom a 21. században – ezzel a mottóval rendezi meg a Müpa hetedik alkalommal Világraszóló című fesztiválját. Az eddigieknek köszönhetően immár nem lehet kétséges: a magyar cimbalom több mint hungarikum, mindenestül világraszóló csoda.
Ezt természetesen bizonygatnunk sem kellene, ha nem tudnánk, hogy a múlt század második felében előítélet övezte a hangszert, amelyet akkoriban főképp a – sokak által lenézett – vendéglátóipari cigányzenében használtak. Holott annak a hangtompító pedállal ellátott cimbalomnak, amelyet Schunda Vencel József hangszerkészítő mester alkotott, Rácz Aladár előadó-művészetének köszönhetően már az 1920-as években csodájára járt a világ. Igor Stravinsky is Rácz hatására kezdett cimbalmon tanulni, hogy aztán Ragtime és Renard című műveiben szerepeltesse is a hangszert. A század végére újra megnőtt a cimbalom tekintélye, és azóta a kortárs zenében, a világzenében, valamint a jazzben is teljes értékű hangszernek tartják. Ebben a hőskorszak páratlan muzsikusát, Fábián Mártát követően kiemelkedő szerepet játszott – többek közt – Szakály Ágnes, Balogh Kálmán, Lukács Miklós és Szalai András cimbalomművészek munkássága és világsikere: ők négyen augusztusban a Budapest Music Center cimbalomversenyének zsűrijében foglalnak helyet, decemberben pedig a győztesekkel adnak gálakoncertet a Müpában. A verseny ötletgazdájának, Lukács Miklósnak az volt a célja, hogy a cimbalmot 21. századi kontextusba helyezve új tehetségek bemutatkozását is lehetővé tegye – ők aligha álmodhatnak emlékezetesebb élményről és nagyobb elismerésről, mint hogy együtt játszhatnak a cimbalom klasszisaival a Müpa cimbalomünnepén.
Közreműködők:
cimbalom: Szakály Ágnes, Balogh Kálmán, Lukács Miklós, Szalai András,
a BMC Nemzetközi Cimbalomverseny 2019 díjazottjai: Mykhaylo Zakharya, Szabó Dániel, Gódor Erzsébet, Ürmös Sándor
cselló: Rohmann Ditta
fuvola: Győri Noémi
gitár: György Mihály
nagybőgő: Novák Csaba
zongora: Dominko István
Szerkesztő: Liber Endre”
Rendező:Müpa
12.08. Eger, Korpás Éva ének – Balogh Kálmán cimbalom
12.12. Budapest, Újpest, Adventi összeállítás
12.13. Győr, Bodrogi Éva ének – Szokolay Dongó Balázs furulyák – Balogh Kálmán cimbalom
12.14. Magyarkanizsa, Farkas Rózsa és Balogh Kálmán cimbalom, Bach műsor
12.15. Balatonfüred, Adventi összeállítás
12.17. Százhalombatta, Adventi összeállítás
12.20. Budapest, Advent Óbudán, Balogh Kálmán&Gipsy Cimbalom Band feat. Básits Branka
12.29. 20:00. Budapest, Fonó, Balogh Kálmán & Gipsy Cimbalom Band feat. Básits Branka
12.30. Zeneakadémia, Nagyterem, Esszencia zenekar
November
11.10. 18:00. Párkány, Őszi Kulturális Napok, Rendhagyó Prímástalálkozó koncert
11.17. 19:00. Cegléd, Kossuth Művelődési Központ és Könyvtár, Száz titok kavarog – Ady Endre 100
11.18. 19:00. Debrecen, Kölcsey Központ, Száz titok kavarog – Ady Endre 100
11. 19. 19:00. Siófok, Hírös Agóra, Kálmán Imre Kulturális Központ, Száz titok kavarog – Ady Endre 100
Október
10.01. 19:00. A zene világnapja, Szentes, Hangversenyközpont, Zűrös Banda feat. Balogh Kálmán
10.08. 19:00. MTA Díszterem, „Selyemúton a magyar cimbalom” 30. évfordulós koncert Budapesten 19:00 órakor
“Fellép: Soo Jae Cheon JeongEup Zenekar, vezényel Lee Geom Seop zeneszerző
Balogh Kálmán, Farkas Rózsa cimbalomművészek és Farkas Erzsébet énekművész
A Magyar-Koreai Társaság adományaként érkezett az első cimbalom Koreába 2014-ben, a diplomáciai kapcsolatfelvétel 25. évfordulójára. A 30. évfordulóra nagy lépést tettünk előre. Nem volt egyszerű.
Elképzelésünk, hogy Hungarikumunk, a magyar cimbalom csak akkor válhat élő hangszerré Koreában, ha koreai zeneszerzők is szereznek cimbalmos műveket. Az ügyünket lelkesen fogadta Lee Geom Seop zeneszerző; kezdeményezésünkre cimbalmos műveket szerzett. JeongEup város kezdettől támogatta Társaságunk és a koreai zenekar közötti együttműködést, mára itthon is megértésre találtunk.
A magyar cimbalmot Lee zeneszerző együtt szerepelteti műveiben hagyományos koreai hangszerekkel. Tovább színesíti mindezt, hogy előadásain a koreai zenészek hagyományos koreai ruhákban lépnek fel.
A zeneszerző és karmester a koreai zenekarral a Magyar-Koreai Társaság meghívására jön hazánkba.
A Magyar-Koreai Társaság távlatos elgondolása, hogy a multikultival szemben konkrét példával új útra mutasson rá. Két ország kultúrájából szerves módon bontakozhat ki új szintézis, ha tetszik, nemzetköziség, ha a két kultúra történetileg meglévő közös hagyományán építkezünk. A közös kulturális metszéspont itt a pentaton hangzás, továbbá Hungarikumunk, a magyar cimbalom ázsiai eredete. Lee Geom Seop összes műve pentaton, miként a koreai és a magyar népzene. A népzene mellett a koreai hagyományos udvari zene játszik fontos szerepet műveiben, ezt ruhájuk is jelzi.
Dr. Szegő Andrea, elnök”
10.18. Lendva, Zsinagóga
10.30. 19:30. Zeneakadémia, Balogh Kálmán 60
Műsor:
Népdalok Bartók Béla gyűjtéseiből
Bartók: Három csíkmegyei népdal, BB 45b
Emlékezés Allaga Gézára és Rácz Aladárra
Couperin: A nádas
Scarlatti: G-dúr szonáta, K. 13
Improvizációk népzenei dallamokra
Balkáni népzene
SZÜNET
Gömöri és dunántúli táncok
Gyergyói összeállítás Kodály gyűjtéseiből
Bonchidai dallamok
Közreműködik:
Balogh Kálmán (cimbalom)
Lukács Miklós, Szabó Dániel, Szalai András, Zimber Ferenc (cimbalom), Gelencsér János (cimbalom, hegedű)
Básits Branka, Herczku Ágnes, Szalóki Ágnes (ének)
Vizeli Balázs (hegedű), Árendás Péter (brácsa), Doór Róbert (nagybőgő)
Juhász Zoltán (furulya)
Gipsy Cimbalom Band: Bede Péter (szaxofon), Kovács Ferenc (trombita, hegedű, ének), Frankie Látó (hegedű), Novák Csaba (nagybőgő), György Mihály (gitár)
Házigazdák: Liber Endre és Richter Pál